GminaMarcinowice

Home / Miejscowości
Autor:Publikacja: leon

Miejscowość Tworzyjanów

Tworzyjanów leży na północ od Ślęży, w północnej części Równiny Świdnickiej, na dawnym szlaku dyliżansów pocztowych na trasie Wrocław-Świdnica-Wałbrzych i Wrocław-Świdnica.

Składa się z dwóch przedwojennych wsi: Kiefendorf i Floriansdorf. Po 1945 r. Kiefendorf otrzymał nazwę: Sosnów, a Floriansdorf nazwano: Florianów, którą później zmieniono na: Tworzyjanów. Według mieszkańców, nadając tę nazwę kierowano się tym, że większość gospodarzy osiedlających się po II wojnie światowej posiadało imię Jan (tworzy – Jan).

Dzisiaj miejscowość liczy około 250 mieszkańców.

Najwcześniejsze wzmianki o wsi pochodzą z opisu A. F. Zimmermanna, który podaje, że w 1545 r. posiadłość należała do rodziny Krzysztofa Petoche, a w 1548 r. do rodziny von Bock. W XVII w. właścicielem wsi Tworzyjanów był Hans von Gellhorn, a po nim rodzina von Schickfuß. Od 1876 r. do 1930 r. właścicielem majątku był hrabia Heinrich Hoslingen von Schickfuß.

W Tworzyjanowie znajduje się zabytkowy, dwukondygnacyjny pałac zbudowany na planie litery T na miejscu dawnego dworu, który powstał prawdopodobnie w XVI w. W późniejszym czasie został on przebudowany w stylu barokowym. Budynek oddzielony jest od innych budynków folwarcznych półkolistym murem. Przy pałacu znajdował się staw i altana. Kompleks pałacowy oddzielony był od reszty wsi fosą.

W miejscowości prężnie działa i rozwija swoją działalność Ochotnicza Straż Pożarna, która poczyniła się do tworzenia izby pamięci. Zbierane są eksponaty upamiętniające przeszłość zarówno strażków jak i mieszkańców wsi.
Przez Tworzyjanów przebiega międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 9 (tzw. Szlak Bursztynowy, łączący Bałtyk z Morzem Śródziemnym). Trasa ta biegnie przez Maniów, Tworzyjanów i Garncarsko.

Źródło: Przewodnik turystyczny ZE ŚLĘŻĄ W TLE PRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO GMINACH ŚLĘŻAŃSKICH. Rafał Brzeziński

Zobacz również

Warto wiedzieć

W serwisie

Sprawdź