GminaMarcinowice

Home / Aktualności / Ogłoszenia i komunikaty
Autor:Publikacja: Administrator 2

Aplikacja wyłapie niepłacących za śmieci

Gmina Marcinowice i Gmina Miejska Świdnik podpiszą porozumienie dotyczące udostępnienia aplikacji wykrywającej nieprawidłowości w deklaracjach śmieciowych. Aplikacja ma pomóc w odnalezieniu osób, które chociaż mieszkają na terenie gminy Marcinowice, nie zostały ujęte w deklaracjach śmieciowych.

System porównuje dane mieszkańców, które pochodzą z baz prowadzonych przez gminę oraz gminne jednostki, m.in. ośrodek pomocy społecznej, przedszkole, szkoły, wspólnoty mieszkaniowe, system podatkowy czy biuro meldunkowe.

Problem związany z osobami, które nie wywiązują się z obowiązku płacenia za śmieci jest znaczący. Szacuje się, że poza systemem śmieciowym w Gminie Marcinowice jest ponad tysiąc osób, a to oznacza utracone roczne wpływy do budżetu na gospodarkę odpadami komunalnymi o ponad 350 tysięcy złotych. Takim działaniem osoby unikające opłat oszukują przede wszystkim swoich sąsiadów, którzy przez to płacą więcej za wywóz śmieci. Dzieje się tak gdyż system odbioru odpadów musi się sam finansować.

Skuteczność aplikacji potwierdziła się między innymi w Świdniku, gdzie w minionym roku udało się odnaleźć ponad 1300 osób, których nie było w systemie. 

Na dniach rozpocznie się wdrażanie systemu w Gminie Marcinowice. W przypadku stwierdzeniu nieprawidłowości zostanie naliczona opłata do 5 lat wstecz wraz z odsetkami.

Jednocześnie dziękujemy uczciwym Mieszkańcom, którzy wywiązują się z obowiązku płacenia za śmieci.

Warto wiedzieć

W serwisie

Sprawdź