GminaMarcinowice

Home / Aktualności
Autor:Publikacja: leon

Śmiałowicka morwa walczy o tytuł Drzewa Roku

Chluba Śmiałowic – morwa biała, która w zeszłym roku uchwałą Rady Gminy Marcinowice została ustanowiona pomnikiem przyrody, znalazła się w gronie 16 finalistów konkursu na „Drzewo Roku,” organizowanego przez Klub Gaja.

Już w czerwcu drogą głosowania internetowego będzie można oddać głos i tym samym wesprzeć inicjatywę Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Śmiałowice, które zgłosiło drzewo do konkursu.

Warto nadmienić, że jest to już 9 edycja plebiscytu, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Tegoroczna odsłona zgromadziła bowiem aż 50 zgłoszeń z całej Polski. Jury konkursu – złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew zarazem – wybrało 16 finalistów. Drzewa te są symbolem lokalnych społeczności, a także częścią polskiej przyrody, kultury i historii. W tym zacnym gronie znalazła się i morwa ze Śmiałowic, która oprócz imponujących walorów przyrodniczych (obwód pnia wynosi 430 cm) posiada bardzo ciekawą historię. Dla przypomnienia: drzewo liczy sobie ok. 330 lat i jest swoistą pamiątką po bytności zakonu jezuitów, który zasadził plantację morw na potrzeby hodowli jedwabników. Ze wszystkich drzew przetrwało tylko jedno. W czasach współczesnych zmorą okazały się cięcia korekcyjne wykonywane  przez wzgląd na linię energetyczną, która biegnie tuż nad drzewem. Morwa ze Śmiałowic, ma duże znaczenie dla lokalnej społeczności, jego sąsiedztwo stanowi miejsce integracji, spotkań i zabaw dzieci.

Głosy będzie można oddawać za pośrednictwem strony internetowej: www.drzeworoku.pl

Więcej informacji o konkursie: http://swietodrzewa.pl/

Warto wiedzieć

W serwisie

Sprawdź