GminaMarcinowice

Home / Aktualności / Czas wolny
Autor:Publikacja: Administrator 2

Ślężański Szlak św. Jakuba z przystankiem w Tworzyjanowie

Droga św. Jakuba (Camino de Santiago) to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Liczący 53 km Ślężański Szlak św. Jakuba, który biegnie ze szczytu Ślęży do Środy Śląskiej przebiega również w przez Gminę Marcinowice, a dokładnie przez Tworzyjanów.

Chociaż to niewielki odcinek na naszym terenie (2,75 km szlaku), to wspólnie z inicjatorem odnowienia szlaku Jakubem Pigórą i sołtysem Tworzyjanowa Arkadiuszem Kuligiem oraz dyrektorem Centrum Kultury Dawidem Sobczykiem na trasie udało się wyznaczyć miejsce przy świetlicy w Tworzyjanowie, gdzie zlokalizowana będzie skrzynka z pieczątką dla pielgrzymów. Będzie to także miejsce na trasie, w którym podróżnicy będą mogli odpocząć.

Więcej o akcji odnawiania Ślężańskiego Szlaku św. Jakuba przeczytacie TUTAJ.

W roku 2004 rozpoczęto w Polsce wytyczanie i znakowanie pierwszych odcinków Drogi św. Jakuba, jako części europejskiej sieci Camino de Santago. Dziś przez nasz kraj prowadzi już blisko 6 tysięcy kilometrów szlaków oznakowanych symbolem muszli. Dzięki nim można przejść także z Litwy, Rosji, Ukrainy i Słowacji do Niemiec i Czech.

 

Warto wiedzieć

W serwisie

Sprawdź