GminaMarcinowice

Home / Aktualności / Czas wolny
Autor:Publikacja: Administrator 2

Śląska muzyka w sercu Richarda Kügele-zapraszamy na koncert do Śmiałowic

Richard Kügele to zapomniany śląski kompozytor (1850 – 1926), ojciec ostatniego niemieckiego proboszcza śmiałowickiej parafii, pod którego dachem spędził ostatnie lata życia. Koncert poświęcony Richardowi Kügele odbędzie się w Śmiałowicach w sobotę 15 czerwca 2019 o godzinie 14.00, w kościele pw. św. Wawrzyńca, gdzie przetrwały organy, na których w latach 20. XX wieku kompozytor grał i tworzył.

Jest to instrument 10-głosowy z 1 manuałem, wyprodukowany na przełomie XIX i XX wieku przez firmę Alfreda Müllera i Theodora Ackermanna z Wrocławia.

Wykonawcami utworów Richarda Kügele będą: Angelika Kügele – praprawnuczka kompozytora oraz zespół wokalny Schola Cantorum „Exultet” ze Świdnicy.

Koncert poprzedzi prelekcja połączona z prezentacją multimedialną nt. życia i twórczości Richarda Kügele, przygotowana przez Dyrektora Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, pana Sławomira Kulpę.

Oprawę koncertu będzie stanowiła wystawa ukazująca najważniejsze osoby i miejsca z życia Richarda Kügele oraz eksponująca pamiątki po kompozytorze i niektóre z jego dzieł.

Dodatkowo, na podsumowanie, przewidywany jest poczęstunek dla wszystkich uczestników koncertu, podczas którego możliwa będzie swobodna wymiana wrażeń i opinii na temat wydarzenia.

Koncert odbędzie się w sobotę 15 czerwca 2019 o godzinie 14.00 w Śmiałowicach w sobotę 15 czerwca 2019 o godzinie 14.00, w kościele pw. św. Wawrzyńca.

Serdecznie zapraszamy!

 

Warto wiedzieć

W serwisie

Sprawdź