GminaMarcinowice

Home / Aktualności / Ogłoszenia i komunikaty
Autor:Publikacja: Administrator 2

Ruszyła aplikacja wykrywająca nieprawidłowości w deklaracjach śmieciowych

Ruszyła aplikacja wykrywająca nieprawidłowości w deklaracjach śmieciowych. Pomaga ona w odnalezieniu osób, które chociaż mieszkają na terenie gminy Marcinowice, nie zostały ujęte w deklaracjach śmieciowych. W ciągu pierwszych dni jej funkcjonowania aplikacja wykazała kilkadziesiąt takich osób.

System porównuje dane mieszkańców, które pochodzą z baz prowadzonych przez gminę oraz gminne jednostki, m.in. ośrodek pomocy społecznej, przedszkole, szkoły, wspólnoty mieszkaniowe, system podatkowy czy biuro meldunkowe.

Problem związany z osobami, które nie wywiązują się z obowiązku płacenia za śmieci jest znaczący. Szacuje się, że poza systemem śmieciowym w Gminie Marcinowice jest ponad tysiąc osób, a to oznacza utracone roczne wpływy do budżetu na gospodarkę odpadami komunalnymi o ponad 350 tysięcy złotych. Takim działaniem osoby unikające opłat oszukują przede wszystkim swoich sąsiadów, którzy przez to płacą więcej za wywóz śmieci. Dzieje się tak gdyż system odbioru odpadów musi się sam finansować.

Skuteczność aplikacji potwierdziła się między innymi w Świdniku, gdzie w minionym roku udało się odnaleźć ponad 1300 osób, których nie było w systemie. 

W przypadku stwierdzeniu nieprawidłowości zostanie naliczona opłata do 5 lat wstecz wraz z odsetkami.

Jednocześnie dziękujemy uczciwym Mieszkańcom, którzy wywiązują się z obowiązku płacenia za śmieci.

Warto wiedzieć

W serwisie

Sprawdź