GminaMarcinowice

Home / Aktualności
Autor:Publikacja: Joanna Anioł

Zmiany w dowodach osobistych-przerwa techniczna w piątek 5 listopada

W związku z wprowadzeniem  rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie nowego dowodu osobistego, w piątek 5 listopada od godz. 11.00 planowane jest całkowite zablokowanie dostępu do Rejestru Dowodów Osobistych dla urzędników. Załatwienie spraw związanych m.in. z meldunkiem, ze złożeniem wniosku o wydanie dowodu, odebranie dowodu będzie ponownie możliwe w poniedziałek 8 listopada 2021 r. od godz. 7.00.

Informujemy iż, od 8 listopada br. będzie można złożyć wniosek o dowód osobisty z drugą cechą biometryczną. Odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego – to nowe elementy, które znajdą się w warstwach elektronicznej i graficznej wydawanych dowodów osobistych. W związku z wprowadzeniem w Polsce nowych dowodów nie będzie konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.

Rozwiązania dotyczące nowych dowodów osobistych wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Wszystkie dowody osobiste wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne 10 lat. Młodsze osoby nie będą składały odcisków palców, ale ich dowody stracą ważność po 5 latach. W związku ze zmianami w wydawaniu dowodów osobistych nie będzie możliwości złożenia wniosku o nowy dokument tożsamości przez internet. Można będzie to zrobić tylko w urzędzie (wyjątkiem są sytuacje, w których ze względu na chorobę lub niepełnosprawność nie można tego zrobić). Składanie online wniosku o dowód będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane.

 

Warto wiedzieć

W serwisie

Sprawdź