piątek, 25 maja 2018r.
   
Czcionka

Niezwykłe ferie w gminie Marcinowice

Podczas ferii najmłodsi mieszkańcy gminy Marcinowice mieli nie lada frajdę uczestnicząc w niezwykłych zajęciach. Młodzież nie mogła narzekać na nudę.

 

 

Na każdej z szesnastu świetlic przeprowadzone zostały warsztaty. Pierwszymi zajęciami były warsztaty pt. „Niezwykłe właściwości zwykłych substancji”. Jak nadmuchać balon bez dmuchania? Czy powietrze można zaprząc do pracy? Co to jest implozja i jak ją wywołać? Czy jajko da się włożyć do szklanej butelki? To wszystko (a nawet więcej) uczestnicy sprawdzili doświadczalnie podczas zajęć.

Do eksperymentów wykorzystane zostały przedmioty i substancje, które zazwyczaj mamy w domu, lub możemy bardzo łatwo zdobyć. Większość doświadczeń dzieci mogą powtórzyć samodzielnie pod opieką rodziców w domu. Zajęcia poprowadził Pan Rafał Łęcki – wykładowca na uniwersytetach dziecięcych.

Drugimi ciekawymi zajęciami były lekcje robotyki. Uczestnicy budowali własne roboty z klocków Lego Mindstorms. Robota trzeba było odpowiednio zaprogramować i wyposażyć w czujniki ruchu i światła. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu, dzieci samodzielnie zbudowały RoboŚcigacza, RoboŻaglówkę i RoboBączka.

Warsztaty zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury zostały przeprowadzone dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W Szkole Podstawowej w Strzelcach w drugim tygodniu ferii zorganizowano wyjazdy i jeden dzień zabaw według ich zainteresowań.
W poniedziałek – 20 lutego 2017r. uczniowie klas młodszych wraz z opiekunami – paniami: Joanną Zawadą, Beatą Moskal, Ewą Kryger i Mileną Dworniczak-pojechali na edukacyjną wycieczkę do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój.  Na początku wspólnie obejrzeli krótki film, przedstawiający historię  muzeum. Następnie w samym muzeum można było zobaczyć różne stare modele maszyn, eksponaty dawnej techniki papierniczej i przetwórstwa papierniczego, również techniki wykorzystania papieru. Eksponaty te zaciekawiły wszystkich, jednak najbardziej zadowolone dzieci były z warsztatów. Własnoręcznie  czerpały papier. Każdy zawiózł do domu po dwie kartki czerpanego papieru; jeden biały ze znakiem wodnym i drugi zielony z kolorowymi ziołami i płatkami kwiatków. Wycieczka udała się i wszyscy byli zadowoleni.

Starsi uczniowie natomiast z kl. IV-VI wyjechali, pod opieką p. Joanny Zawady, do wrocławskiego Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie. Tam w fascynujący sposób pokazane zostało im jej znaczenie dla człowieka. W trzecim dniu, tj. 22 lutego, wszyscy chętni mogli rozwijać swoje zainteresowania komputerowe i doskonalić umiejętności ruchowo-sportowe.

Prezes Akademii Piłkarskiej Marcinowice Małgorzata Michułka przy wsparciu Wójta Gminy Marcinowice zorganizowała sportowe zimowisko. Obóz był intensywną przygodą, podczas którego uczestnicy trenowali swoje umiejętności piłkarskie. Uczestnicy bawili się, rywalizowali, ale również rozwijali umiejętności pracy zespołowej.  Był konkurs sprawności, gry i zabawy chustą, zumba, mecz dużą gumowa piłką, gra” w kółko i krzyżyk”, inni mogli również obejrzeć film animowany. Starsi koledzy przekazywali młodszym tajniki piłkarskiego freestyle’u, ale oprócz zajęć na hali w planie był również wyjazd do kina oraz do Aquaparku. Rozegrany został również mecz z drużynami AP Dzierżoniów i Kłos Lutomia, które zostały zaproszone do Marcinowic. Każdy uczestnik miał zapewnione wyżywienie i profesjonalną opiekę trenerów Dawida Bednarka i Lilianny Koziny.

Podczas obozu uczestników odwiedził wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski
- Nasze szkoły są aktywne nie tylko podczas zajęć lekcyjnych, ale również  w  trakcie ferii i wakacji – mówił wójt.

Zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy naładowali baterie na kolejne półrocze, aż do wakacji. Obóz sportowy odbywał się na Hali Sportowej Zespołu Szkół w Marcinowicach.

WYSZUKIWARKA

BanerySTRATEGIA GMINY MARCINOWICE


Gmina Marcinowice