piątek, 18 stycznia 2019r.
   
Czcionka
image image image image
Jak zagospodarować budynek po byłej szkole podstawowej w Wirach?? [ANKIETA] Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej im. Jana Pawła II w Wirach funkcjonowała do dnia 31 sierpnia 2018 r. Od tego czasu trzykondygnacyjny budynek po byłej szkole należący do Gminy Marcinowice stoi pusty.

Uwaga Rolnicy - Zmiana w podatku akcyzowym UWAGA ROLNICY – ZMIANA W PODATKU AKCYZOWYM!
Most w Wirkach po odbiorze W piątek 14 grudnia 2018 r. odebrane zostało następne zrealizowane na terenie gminy Marcinowice zadanie.
Zmiana godzin pracy urzędu - informacja Od dnia 7 stycznia 2019 r. zmiana godzin pracy Urzędu Gminy Marcinowice
 
NEWS:

Budowa oświetlenia w Marcinowicach i Szczepanowie

Już wkrótce w Szczepanowie i Marcinowicach będzie jaśniej, a to za sprawą rozbudowy oświetlenia ulicznego. Pod koniec kwietnia br. Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik podpisał dwie umowy na „Budowę oświetlenia ulicznego w miejscowości Marcinowice (etap I)”, oraz na „Budowę oświetlenia ulicznego w miejscowości Szczepanów”.
Projekt zakłada w Szczepanowie oświetlenie odcinka drogi krajowej nr 35 między przystankami autobusowymi oraz oświetlenie drogi do cmentarza - w kierunku Goli Świdnickiej. W Marcinowicach natomiast projekt zakłada oświetlenie drogi krajowej nr 35 od skrzyżowania ul. Wrocławskiej z ul. Piekarską, aż za cmentarz w kierunku Wrocławia oraz rozbudowę oświetlenia ulicznego na ul. J. Tuwima. Na chwilę obecną oświetlenie przy drogach powiatowych jest już wykonane, trwają prace przy drodze krajowej. Inwestycje realizowane są w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013, Oś 4, Leader. Wartość inwestycji opiewa na kwotę 190.72,68 zł. Kwota dofinansowania wynosi 124.079 zł. Budowa oświetlenia ulicznego to kolejne realizowane przez Wójta zadanie, w którym dba o bezpieczeństwo mieszkańców gminy oraz pozostałych użytkowników drogi.

Więcej: Budowa oświetlenia w Marcinowicach i Szczepanowie

 

Drogi powodziowe

Trwają inwestycje na drogach gminnych w ramach otrzymanych środków z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przeznaczonych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. W lutym br. Gmina Marcinowice otrzymała promesą  na kwotę w wysokości 500 tys. zł.
Pierwsza inwestycja realizowana przez Zakład Usług Wodnych i Komunalnych Sp. z o.o. w Strzelcach polega na  odbudowie i modernizacji drogi gminnej dz. nr 302 wraz z odbudową rowu w Wirach. Wartość inwestycji wynosi 278 tys. zł i jest w 100% finansowana ze środków MSWiA. Drugie zadanie realizowane jest przez  Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o. i polega na odbudowie i modernizacji drogi gminnej dz. nr 256 w Sadach. Wartość inwestycji wynosi  179 tys. zł z czego 20 % środków pochodzi z budżetu gminy. Termin zakończenia obu zadań wyznaczony został do 15 września br. Na początku lipca zostanie ogłoszony przetarg na trzecie zadanie, które polegać będzie na odbudowie i modernizacji drogi gminnej dz. nr 124 w Chwałkowie. Zadanie to jest również w 100% finansowane ze środków MSW

Więcej: Drogi powodziowe

 

Koniec roku (szkolnego) w Marcinowicach

Jak co roku czerwiec to miesiąc pożegnań. Kończy się rok szkolny i pora na podziękowania, pochwały i podsumowania.. Tak było też w Publicznym Gimnazjum im. K. Przerwy – Tetmajera w Marcinowicach. Na uroczystym apelu nagrodzono prymusa szkoły, którym w tym roku została Anna Białas. Ania otrzymała też nagrodę za najlepsze wyniki z egzaminów gimnazjalnych z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych, natomiast Dawid Oruba  otrzymał nagrodę za najlepsze wyniki z bloku przedmiotów humanistycznych.
W tym roku ma to szczególne znaczenie, gdyż uczniowie naszej szkoły osiągnęli wyniki z egzaminów o kilka punktów przekraczające wyniki wojewódzkie. Poza nagrodami za naukę i wzorowe zachowanie uczniom wręczono nagrody za osiągnięcia sportowe, reprezentowanie szkoły w różnorodnych konkursach, zbieranie surowców wtórnych. Gimnazjaliści poza,  tradycyjnie fundowanymi książkami, wynieśli ze szkoły statuetki, drobny sprzęt elektroniczny, stypendia ufundowane przez jedną z byłych mieszkanek naszej gminy.  
W części artystycznej przygotowanej przez uczniów klas trzecich część grona nauczycielskiego mogła zobaczyć swoje sobowtóry w różnorodnych (nie)typowych sytuacjach lekcyjnych.

 

Pielgrzymka do Częstochowy 2011

Stowarzyszenie Krzewienia Trzeźwości w Rodzinie „Jasny Horyzont” w Marcinowicach po raz pierwszy zorganizowało dwudniowy wyjazd do Częstochowy na Ogólnopolskie  23 Spotkanie Trzeźwościowe  na Jasnej Górze w dniach 4-5 czerwca 2011r. Uczestnikami wyjazdu byli członkowie Stowarzyszenia oraz mieszkańcy Gminy Marcinowice. Przybyłych na Jasną Górę przywitał przeor klasztoru O.Roman oraz organizatorzy. Z bogatego programu przygotowanego przez organizatorów na te dni skorzystali również mieszkańcy naszej Gminy.

 

Spisz się w Urzędzie Gminy

Dobiega końca Narodowy Spis Powszechny, dlatego ci którzy jeszcze się nie spisali mają na to szansę. W siedzibie Urzędu Gminy Marcinowice do 16 czerwca w godzinach od 7.30 do 15.00 będzie udostępnione stanowisko komputerowe w pokoju nr 14 w celu dokonania samopisu przez Internet. Zachęcamy wszystkich mieszkańców, którzy jeszcze nie są spisani do odwiedzenia naszego magistratu i wypełnienia formularza on-line.

 

Szkolenie dotyczące Małych Projektów

Stowarzyszenie "Ślężanie - Lokalna Grupa Działania" uprzejmie informuje, że 04.06.2011r. (sobota)
w godzinach 9.00-15.00 w sali kinowej Gimnazjum Gminnego w Sobótce przy ulicy Świdnickiej 20,
odbędzie się szkolenie dla potencjalnych beneficjentów/wnioskodawców ubiegających się o przyznanie pomocy w ramach działania 4.1/413 –
„Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem  Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 - 2013, na  operacje:
Które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach Osi 3,
ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi, tzw. "Małych Projektów"
Na szkoleniu poruszone zostaną tematy zasad działania: Małe projekty oraz metodologia wypełniania wniosku o dofinansowanie.
Udział w szkoleniu jest bezpłatny.
Zgłosznia na szkolenie dokonuje się za pomocą karty zgłoszeniowej - w załączniku.
Zgłosznia przyjmujemy mailem - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ,  bądź faksem 713162171, najpóźniej do dnia 02.06.2011r.
Stowarzyszenie "Ślężanie - Lokalna Grupa Działania"
ul. Kościuszki 2/4
55-050 Sobótka
tel. 071 31 62 171
e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.slezanie.eu

 

Stypendia pomostowe Fundacja ''Nasze Dzieci''

Już po raz kolejny Fundacja „Nasze Dzieci” wraz z Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości w Łodzi oraz m.in. Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności i NBP, finansuje stypendia pomostowe dla tegorocznych maturzystów w ramach Programu Stypendiów Pomostowych organizowanego przez FEP.
W ramach tegorocznej , X już Edycji Programu, do zdobycia jest stypendium na pierwszy rok studiów dziennych magisterskich na uczelniach państwowych, w kwocie 500 zł miesięcznie.
W związku z tym, serdecznie zachęcamy tegorocznych maturzystów spełniających warunki określone w regulaminie Programu Stypendiów Pomostowych, do składania wniosków z ramienia Fundacji „Nasze Dzieci”, czyli II segmentu.
Wszelkie szczegóły oraz dokumenty dostępne są na stronie internetowej Programu http://www.stypendia-pomostowe.pl/segment_II.html oraz stronie internetowej Fundacji „Nasze Dzieci” www.fundacjanaszedzieci.pl .

 

Ukryte kamery w lasach

Na terenie Gminy Marcinowice powstaje coraz więcej nielegalnych wysypisk śmieci. Mieszkańcy naszej gminy jak również mieszkańcy ościennych gmin wyrzucają śmieci m.in. przy drogach i  w lesie. Meble, gruz, śmieci domowe rozsypane po lasach i przy drogach już nikogo nie dziwią. A powinny dziwić, a nawet złościć i to bardzo!
Odpady na dzikich wysypiskach nie tylko psują widoki, ale i zagrażają środowisku. Niewątpliwie dzikie wysypiska śmieci obniżają walory estetyczne miejsc, w których są zlokalizowane. Odstraszają potencjalnych turystów oraz uniemożliwiają spokojny wypoczynek na oszpeconych terenach zielonych. W dodatku koszty ich wywozu spadają na gminę, a rozwiązanie tego problemu to jak walka z wiatrakami.
Dlatego wójt gminy Jerzy Guzik zakupił kamery. Będą one rozstawione w miejscach, gdzie najczęściej powstają śmietniska. Urządzenia monitorujące będą zamaskowane. Mają nam pomóc w identyfikacji sprawców zaśmiecania, a co za tym idzie umożliwić ich karanie. Mandat za wyrzucenie odpadów w niedozwolonym miejscu nie jest mały ale grzywna musi być wysoka, bo jej kwota ma odstraszać. Zamaskowane kamery pojawiły się w lasach i przy drogach i już rejestrują niesfornych gospodarzy, którzy nie chcą płacić za wywóz nieczystości.

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca

Zarząd Województwa Dolnośląskiego za pośrednictwem Stowarzyszania „Ślężanie - Lokalna Grupa Działania” - informuje o możliwości składania za pośrednictwem  LGD – ŚLĘŻANIE wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania 4.1/413 – „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem  Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 - 2013, na  operacje:

Więcej: Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca

 

Tradycje Stołu Wielkanocnego 2011

W niedzielę 17 kwietnia br. w Gminie Marcinowice zapachniało wiosną i świętami, a wszystko za sprawą cyklicznej uroczystości: ”Tradycje Stołu Wielkanocnego”, która odbyła się już po raz siódmy. Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno po stronie odwiedzających jak i imponującą ilością prezentowanych stołów. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: Starosta Powiatu Świdnickiego Zygmunt Worsa, Dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Paweł Czyszczoń, Dyrektor Biura Dolnośląskiej Izby Rolniczej Tadeusz Jakubowski, Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Urszula Solińska – Marek, Zastępca Dyrektora Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Magdalena Rumiancew - Wróblewska, Poseł na Sejm Anna Zalewska, po raz pierwszy Ks. Waldemar Pytel – Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej (Kościoła Pokoju) w Świdnicy, Radna Sejmiku Dolnośląskiego Elżbieta Gaszyńska, księża,  wójtowie i burmistrzowie zaprzyjaźnionych gmin i miast, sołtysi, radni z wielu gmin oraz reprezentacja z powiatu łowickiego i kartuskiego. Chociaż  wszystkich nie da się wymienić z imienia i nazwiska to rozpoznają ich Państwo na zdjęciach. Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik podziękował wszystkim, którzy zgłosili swój udział w konkursie i przygotowali przepiękne stoły wielkanocne, a także tym którzy rozkoszowali się przygotowanymi potrawami oraz życzył wszystkim zdrowych i radosnych świąt Wielkanocnych. Do zobaczenia za rok

Więcej: Tradycje Stołu Wielkanocnego 2011

 

Strona 129 z 148

Przyjęcia interesantów

Wójt Gminy Marcinowice Stanisław Leń przyjmuje interesantów
w sprawach skarg i wniosków
w każdy wtorek
w godzinach od 12:00 do 17:00.
Jeśli to możliwe prosimy o wcześniejszy kontakt pod nr tel. 74/85 85 226.

WYSZUKIWARKA

INFORMACJE

  • Opłata skarbowa Nr konta bankowego Urzędu Gminy Marcinowice do uiszczania opłaty skarbowej: B.S. Świdnica O/Marcinowice 56 9531 1029 2001 0000 0101 0001

Odwiedź nas na Facebooku

Banery
STRATEGIA GMINY MARCINOWICE


Gmina Marcinowice