czwartek, 18 października 2018r.
   
Czcionka
image image image image
Remont mostu w Wirkach
Powstają siłownie zewnętrzne W Gminie Marcinowice trwają prace przy montażu siłowni zewnętrznych.
Dotacje dla gminy Marcinowice Gminie Marcinowice przyznana została promesa oraz dwie dotacje celowe na budowę czterech dróg gminnych.
Zebrania Sprawozdawcze Wójta Gminy Marcinowice ZEBRANIA SPRAWOZDAWCZE WÓJTA GMINY MARCINOWICE
NEWS:

11 LISTOPADA w Szkole Podstawowej w Strzelcach

Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia1937roku czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości i do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. Podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939–1944 oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień W czasach PRL wielokrotnie organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa.

Więcej: 11 LISTOPADA w Szkole Podstawowej w Strzelcach

 

Z Marcinowic do Ludźmierza

9 i 10 listopada 2011 r.  reprezentacja Publicznego Gimnazjum im. K. Przerwy – Tetmajera w Marcinowicach przebywała w Ludźmierzu. Zostaliśmy tam zaproszeni przez Gimnazjum nr 2 w Ludźmierzu na spotkanie szkół tetmajerowskich. Podczas wizyty zwiedziliśmy Zakopane, Ludźmierz i Nowy Targ.  Wjechaliśmy na Gubałówkę, skąd podziwialiśmy przepiękne widoki okraszonych jesiennym słońcem Tatr; na Pęksowym Brzysku zatrzymaliśmy się przy grobie naszego patrona i innych zasłużonych dla Podhala postaci. W Ludźmierzu, po którym oprowadzał nas niezwykle sympatyczny pan Adam, poznaliśmy historię wsi i tutejszego kościoła z cudowną figurką  Matki Boskiej Gaździny Podhala, a w Nowym Targu byliśmy też na .. targowisku, gdzie można kupić wiele ciekawych rzeczy za złotówki i …euro. Ukoronowaniem naszej wizyty był występ na wieczornicy z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wystąpiliśmy, obok szkół z Ludźmierza, Łopusznej i Mszany Górnej,  z programem poetyckim ukazującym Tetmajera jako piewcę Tatr. Podziwialiśmy   prezentacje innych szkół ukazujące życie poety, stare zwyczaje darcia pierza, walkę Podhalan o Polskę a wszystko to w cieszących oko i ucho strojach, muzyce i gwarze góralskiej przedstawione.
Pełni niezapomnianych wrażeń artystycznych, krajoznawczych i gościnności gospodarzy, wróciliśmy do Marcinowic.

 

Zajęcia dla 3-5 latków

Na terenie Gminy Marcinowice aż w trzech miejscowościach organizowane są bezpłatne zajęcia dla najmłodszych, czyli dla dzieci w wieku przedszkolnym od 3 do 5 lat. Zajęcia organizowane są w świetlicy w Śmiałowicach, Mysłakowie oraz w szkole w Wirach.  Zajęcia prowadzone są przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia zajęć z maluszkami, a koszt związany z zatrudnieniem tych osób pokrywany jest z  budżetu gminny. Dzięki tym zajęciom dzieci mogą korzystać z namiastki przedszkola. Uczą się wspólnej zabawy, samodzielności, funkcjonowania w grupie, posłuszeństwa. Nawiązują kontakty, rozwijają swoje zdolności manuale. Jak podkreśla Wójt Gminy Marcinowice Pan Jerzy Guzik Nie trzeba nikogo przekonywać, że te parę godzin dziennie, dobrze zorganizowanych i poświęconych dzieciom jest bezcennych. Zapraszamy wszystkie chętnych rodziców oraz dzieci do udziału w zajęciach.

Więcej: Zajęcia dla 3-5 latków

 

Nowy samochód dla OSP Tworzyjanów

Do niecodziennego wydarzenia doszło 21 października br. Wójt Gminy Marcinowice Pan Jerzy Guzik wraz ze strażakami na czele z Naczelnikiem OSP Panem Arkadiuszem Kuligiem oraz Prezesem OSP Panem Henrykiem Kuligiem odebrali specjalny samochód pożarniczy IVECO-MAGIRUS LF 24. Samochód będzie służył druhom OSP Tworzyjanów. To drugi zakupiony w tym roku samochód w Gminie Marcinowice. Niespełna dwa miesiące temu nowy wóz bojowy  Mercedes Benz Atego 1429 AF, typ GBA 2,5/16 z pełnym wyposażeniem trafił do OSP w Marcinowicach. W uroczystości odbioru samochodu strażackiego uczestniczyli: Przewodniczący Rady Gminy Marcinowice Pan Zdzisław Grabowski, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Marcinowice Pani Iwona Sawicka oraz Pan Teodor Miś, Radny Pan Andrzej Matusiewicz, Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej Pan Czesław Wawro oraz mieszkańcy Tworzyjanowa.

Więcej: Nowy samochód dla OSP Tworzyjanów

 

Cztery inwestycje gminne w Chwałkowie

Chwałków to kolejna miejscowość, która zmienia się nie do poznania. Nowe drogi, rozbudowa oświetlenia ulicznego, budowa chodników oraz świetlicy - te wszystkie inwestycje realizowane są w Chwałkowie. Największa z tegorocznych inwestycji to budowa świetlicy w Chwałkowie. Wartość zadania wynosi 700.696,92 zł i realizowane jest w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – „Odnowa i rozwój wsi”. Kwota dofinansowania wyniesie ok. 427 tys. zł. Zakończenie planuje się w czerwcu 2012r. Cały projekt zakłada budowę świetlicy z zapleczem kuchennym, sanitariatami i pomieszczeniem gospodarczo – technicznym wraz z wyposażeniem. Budynek zlokalizowany jest na dużej działce, która będzie ogrodzona i oświetlona. Przewiduje się również budowę parkingu i drogi wewnętrznej oraz obsadzenie terenu krzewami ozdobnymi. Za świetlicą znajdować się będzie plac zabaw. W rezultacie mieszkańcy Chwałkowa będą mieli świetlicę na miarę dzisiejszych czasów.

Więcej: Cztery inwestycje gminne w Chwałkowie

 

Zebrzydów – wielki plac budowy

Miejscowością, do której w bieżącym roku skierowane są największe środki finansowe, bez wątpienia jest Zebrzydów. Utrudnienia w komunikacji poprzez  rozkopane i częściowo zamknięte drogi. Wszystko to za sprawą robót kanalizacyjnych oraz prac związanych z naprawą infrastruktury drogowej uszkodzonej w wyniku zeszłorocznej powodzi.
Od marca realizowana jest inwestycja polegająca na skanalizowaniu wsi. Wartość zadania opiewa na kwotę 4 mln 489 tys. zł. Na chwilę obecną zaawansowanie robót wynosi 80% i wszystko wskazuje, że zakończenie nastąpi zgodnie z umową tj. do dnia 15.12.2011r.

Więcej: Zebrzydów – wielki plac budowy

 

Zajęcia w świetlicach środowiskowych

Od pierwszego października br. ruszyły zajęcia w świetlicach środowiskowych. W każdej świetlicy, a jest ich aż siedemnaście przez okres od 01.10.2011r. do 31.03.2012r. organizowane są zajęcia dla dzieci i młodzieży. W świetlicach zatrudniony jest instruktor z odpowiednimi kwalifikacjami, który w sposób umiejętny i fachowy organizuje zajęcia dla dzieci i młodzieży. Skromne wynagrodzenie instruktorów finansowane jest ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Żadna z pobliskich gmin nie może się pochwalić taką ilością świetlic, w których w sposób profesjonalny odbywają się zajęcia. Wachlarz zajęć na świetlicy jest bardzo szeroki ponieważ z zajęć korzystają  nie tylko dzieci czy młodzież ale również osoby starsze. W trakcie tego okresu organizowane są przeróżne konkursy, zabawy, Mikołajki czy Dzień Seniora. Serdecznie zapraszamy wszystkich do czynnego udziału w zajęciach.

 

Remont drogi, nowe punkty oświetlenia ulicznego oraz zakup samochodu dla OSP

Mieszkańcy Tworzyjanowa korzystają już z wyremontowanej drogi gminnej. W ubiegłym tygodniu została wykonana nawierzchnia asfaltowa na drodze gminnej dz. nr 389 na długości 300 mb. Droga ta stanowi dojazd do wsi od drogi powiatowej w kierunku Mietkowa. Tym razem inwestycja w całości zrealizowana została z budżetu gminy.
Jeszcze w tym miesiącu wzdłuż drogi krajowej w Tworzyjanowie zostaną dostawione trzy dodatkowe punkty oświetlenia ulicznego w celu poprawy warunków bezpieczeństwa mieszkańców. To zadanie realizowane jest w ramach projektu pn.: ” Odnowa Dolnośląskiej Wsi” i w 50% finansowane jest ze środków zewnętrznych.
Ale to jeszcze nie wszystko. Wójt Gminy Marcinowice Pan Jerzy Guzik 17 października br. podpisał umowę na dostawę samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Tworzyjanowie. Dostawca został wyłoniony w procedurze przetargowej, a wartość samochodu to 134 tys. zł

Więcej: Remont drogi, nowe punkty oświetlenia ulicznego oraz zakup samochodu dla OSP

 

Odbudowane drogi w Marcinowicach: ul. Piekarska i ul. Parkowa

W ubiegłym tygodniu ruszyła realizacja pierwszej inwestycji w ramach Funduszu Solidarności Europejskiej. tj. odbudowa dróg gminnych w Marcinowicach: ul. Parkowa i ul. Piekarska.
Na drogach tych wykonana jest już nawierzchnia asfaltowa, obecnie trwają prace przy regulacji studzienek kanalizacyjnych i uzupełniane są pobocza.
Wartość inwestycji wyniosła 96.555 zł i w całości sfinansowana jest ze środków zewnętrznych. Dzięki usilnym staraniom Wójta Gminy Jerzego Guzik, Gmina Marcinowice jako jedna z nielicznych, pozyskała środki w ramach Funduszu Solidarności Europejskiej na realizację trzech zadań związanych z odbudową infrastruktury drogowej. Łączna kwota udzielonej pomocy w ramach w/w Funduszu wynosi 290 tys. zł

Więcej: Odbudowane drogi w Marcinowicach: ul. Piekarska i ul. Parkowa

 

Zakończono pracę przebudowy chodników w Szczepanowie i Chwałkowie

Właśnie zakończono pracę polegające na przebudowie chodników w miejscowości Szczepanów i Chwałków (Etap I). Chodnik w Szczepanowie  prowadzi od Centrum wsi do cmentarza w kierunku Goli Świdnickiej wzdłuż nowo wybudowanego oświetlenia ulicznego. Chodnik w Chwałkowie  przebiega od Centrum wsi wzdłuż niedawno wybudowanego oświetlenia ulicznego, które zmierza w kierunku Sobótki. Łączna długość chodników to 621 m2. Przebudowa chodników przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa mieszkańców oraz ułatwi komunikacje z miejscami użyteczności publicznej tj. przystanek, cmentarz itp. Prace realizowane były w ramach działania 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”. Koszt całej inwestycji wynosi ok. 180 tyś. zł. z czego 100 tyś. zł  to środki z Unii Europejskiej.

 

Strona 118 z 141

WYSZUKIWARKA

INFORMACJE

  • Przyjęcia interesantów Wójt Gminy Marcinowice przyjmuje interesantów w sprawach skarg i wniosków w każdy wtorek w godzinach od 8:00 do 15.00 Jeśli to możliwe prosimy o wcześniejszy kontakt
  • Opłata skarbowa Nr konta bankowego Urzędu Gminy Marcinowice do uiszczania opłaty skarbowej: B.S. Świdnica O/Marcinowice 56 9531 1029 2001 0000 0101 0001

Odwiedź nas na Facebooku

BanerySTRATEGIA GMINY MARCINOWICE


Gmina Marcinowice