wtorek, 17 lipca 2018r.
   
Czcionka
image image image image
„Nawzajem sobie potrzebni” – program edukacji do starości W okresie od marca do czerwca br. w gminie Marcinowice realizowany był program edukacyjny pn. „Nawzajem sobie potrzebni”.
Renowacja zabytkowych świątyń W ramach środków pozyskanych z Aglomeracji Wałbrzyskiej odrestaurowano już trzy zabytkowe kościoły: kościół pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach, kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Szczepanowie, kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Zebrzydowie.
Wywóz odpadów udaremniony Na wyraźny sygnał m.in. z Urzędu Gminy w Marcinowicach, policja w dniu 27 czerwca 2018 r. przechwyciła wywrotkę z odpadami, które nielegalnie miały być zdeponowane w na terenie jednej z miejscowości gminy.
Sesja absolutoryjna Pomimo pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu oraz wniosku Komisji Rewizyjnej o udzielenie wójtowi absolutorium, radni większością głosów podczas sesji w dniu

NEWS:

Ukryte kamery w lasach

Na terenie Gminy Marcinowice powstaje coraz więcej nielegalnych wysypisk śmieci. Mieszkańcy naszej gminy jak również mieszkańcy ościennych gmin wyrzucają śmieci m.in. przy drogach i  w lesie. Meble, gruz, śmieci domowe rozsypane po lasach i przy drogach już nikogo nie dziwią. A powinny dziwić, a nawet złościć i to bardzo!
Odpady na dzikich wysypiskach nie tylko psują widoki, ale i zagrażają środowisku. Niewątpliwie dzikie wysypiska śmieci obniżają walory estetyczne miejsc, w których są zlokalizowane. Odstraszają potencjalnych turystów oraz uniemożliwiają spokojny wypoczynek na oszpeconych terenach zielonych. W dodatku koszty ich wywozu spadają na gminę, a rozwiązanie tego problemu to jak walka z wiatrakami.
Dlatego wójt gminy Jerzy Guzik zakupił kamery. Będą one rozstawione w miejscach, gdzie najczęściej powstają śmietniska. Urządzenia monitorujące będą zamaskowane. Mają nam pomóc w identyfikacji sprawców zaśmiecania, a co za tym idzie umożliwić ich karanie. Mandat za wyrzucenie odpadów w niedozwolonym miejscu nie jest mały ale grzywna musi być wysoka, bo jej kwota ma odstraszać. Zamaskowane kamery pojawiły się w lasach i przy drogach i już rejestrują niesfornych gospodarzy, którzy nie chcą płacić za wywóz nieczystości.

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca

Zarząd Województwa Dolnośląskiego za pośrednictwem Stowarzyszania „Ślężanie - Lokalna Grupa Działania” - informuje o możliwości składania za pośrednictwem  LGD – ŚLĘŻANIE wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania 4.1/413 – „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem  Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 - 2013, na  operacje:

Więcej: Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca

 

Tradycje Stołu Wielkanocnego 2011

W niedzielę 17 kwietnia br. w Gminie Marcinowice zapachniało wiosną i świętami, a wszystko za sprawą cyklicznej uroczystości: ”Tradycje Stołu Wielkanocnego”, która odbyła się już po raz siódmy. Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno po stronie odwiedzających jak i imponującą ilością prezentowanych stołów. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: Starosta Powiatu Świdnickiego Zygmunt Worsa, Dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Paweł Czyszczoń, Dyrektor Biura Dolnośląskiej Izby Rolniczej Tadeusz Jakubowski, Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Urszula Solińska – Marek, Zastępca Dyrektora Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Magdalena Rumiancew - Wróblewska, Poseł na Sejm Anna Zalewska, po raz pierwszy Ks. Waldemar Pytel – Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej (Kościoła Pokoju) w Świdnicy, Radna Sejmiku Dolnośląskiego Elżbieta Gaszyńska, księża,  wójtowie i burmistrzowie zaprzyjaźnionych gmin i miast, sołtysi, radni z wielu gmin oraz reprezentacja z powiatu łowickiego i kartuskiego. Chociaż  wszystkich nie da się wymienić z imienia i nazwiska to rozpoznają ich Państwo na zdjęciach. Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik podziękował wszystkim, którzy zgłosili swój udział w konkursie i przygotowali przepiękne stoły wielkanocne, a także tym którzy rozkoszowali się przygotowanymi potrawami oraz życzył wszystkim zdrowych i radosnych świąt Wielkanocnych. Do zobaczenia za rok

Więcej: Tradycje Stołu Wielkanocnego 2011

 

Podpisanie Umowy

W ubiegły czwartek (tj. 14.04.2011r.) Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik podpisał umowę z Biurem Projektów Budownictwa Komunalnego we Wrocławiu Sp. z o.o. na sporządzenie dokumentacji projektowej „Sieci Kanalizacji Sanitarnej z przyłączami w miejscowościach Kątki, Wirki, Wiry, Mysłaków, Tąpadła z przesyłem do Zebrzydowa”. Wartość zadania opiewa na kwotę 244 700,00 zł. Ponieważ termin realizacji zadania jest krótki – 15.03.2012r. już na początku maja projektanci rozpoczną pracę w terenie uzgadniając z właścicielami posesji lokalizację przyłączy kanalizacyjnych

Więcej: Podpisanie Umowy

 

Nowe taryfy

Rada Gminy Marcinowice uchwałą Nr VI/27/11 z dnia 11 marca 2011 r. zatwierdziła nowe taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie gminy Marcinowice na okres od 01 maja 2011r. do dnia 30 kwietnia 2012r.
Taryfowe ceny i stawki opłat dotyczą wszystkich odbiorców usług w zakresie dostawy wody i odbioru ścieków świadczonych przez Zakład Usług Wodnych i Komunalnych Sp. z o.o. z wyłączeniem odbiorców i dostawców hurtowych oraz usług świadczonych przy użyciu wozów asenizacyjnych. Poprzednia taryfa obowiązywała od 2009r.
Wzrost stawek za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki podyktowany jest wzrostem cen energii elektrycznej, paliwa, wzrostem cen materiałów eksploatacyjnych przeznaczonych na remonty i naprawę urządzeń wodociągowych celem utrzymania ich w gotowości do świadczenia usług.

 

Tradycje Stołu Wielkanocnego

Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik serdecznie zaprasza do udziału w barwnej imprezie pn. Tradycje Stołu Wielkanocnego, która odbędzie się w Niedzielę Palmową 17 kwietnia br. Wszystkich serdecznie zapraszamy na godz. 14.00 do Hali Sportowej w Marcinowicach. Będzie to nie tylko uczta dla oka i ducha, ale również możliwość degustacji tradycyjnych potraw wielkanocnych, które goszczą na naszych stołach, a pochodzą z różnych stron Polski i nie tylko. Uczestnicy będą mogli posłuchać muzyki ludowej i piosenek w wykonaniu zespołów, które przybędą do Marcinowic. Jak się okazuje nasze bogactwo lokalne to nie tylko wspaniała sztuka kulinarna, ale również talenty artystyczne, które często jej towarzyszą.

 

Góralskie opowieści w marcinowickim gimnazjum

Już po raz siódmy w marcinowickim gimnazjum im. K. Przerwy- Tetmajera odbył się konkurs „Kaziukowe Gadanie”, organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Bibliotekę Zespołu szkół w Marcinowicach,  w którym wzięli udział gimnazjaliści z powiatu świdnickiemu. Laureatami zostali: I miejsce-  Izabela Piecyk z Gimnazjum w Lutomi, II -Katarzyna Gruba z Gimnazjum nr 2 w Świdnicy. Jury postanowiło też przyznać dwa trzecie miejsca, które zdobyły: Kamila Cyniak z Gimnazjum w Pszenne oraz reprezentantka gospodarzy - Gabriela Leśniańska.  W tym roku gimnazjaliści zmierzyli się z trudną w interpretacji prozą patrona szkoły. Zebrani mogli usłyszeć opowieści o zbójnikach, tęsknocie za górami, za wolnością…
Przesłuchaniom towarzyszyła muzyka w wykonaniu uczniów gimnazjum w Marcinowicach Karola i Marzeny . Nagrody ufundowała Gminna Biblioteka Publiczna w Marcinowicach, Bank Spółdzielczy w Marcinowicach oraz dyrektor Zespołu Szkół w Marcinowicach, a przewodnicząca Gminnej Komisji Oświaty – pani B. Lema poczęstowała uczestników słodyczami. Dziękujemy uczestnikom, ich opiekunom i zapraszamy za rok. 

Więcej: Góralskie opowieści w marcinowickim gimnazjum

 

Nasi gimnazjaliści w ''Arsenale Pamięci''

23 marca okazał się szczęśliwym dniem dla uczniów Publicznego Gimnazjum im. K. Przerwy-Tetmajera w Marcinowicach. Uczniowie naszej szkoły po zaciętej walce na ułamki punktów zdobyli 3 miejsce w patriotycznym konkursie „Arsenał Pamięci” zorganizowanym przez świdnicki Hufiec ZHP.
Uczestnicy konkursu mogli sprawdzić swą wiedzę dotyczącą rówieśników z czasów II wojny światowej w niebanalny sposób przeprowadzonych konkurencjach – krzyżówkach, słuchowiskach… Nasi uczniowie otrzymali nagrody od organizatorów konkursu oraz specjalne wydawnictwa naukowe ufundowane przez dyrektora Zespołu Szkół w Marcinowicach pana Kazimierza Misia Drużynę w składzie: Anna Białas, Magdalena Moczurad i Sebastian Konstanty przygotował do konkursu J. Gaik.

Więcej: Nasi gimnazjaliści w ''Arsenale Pamięci''

 

Młodzież Zapobiega Pożarom

Pod tym  hasłem  w dniu 24 marca 20011r. w jednostce OSP w Świdnicy  odbyły się  eliminacje  Powiatowego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Cel turnieju to  popularyzacja wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru oraz praktycznych umiejętności posługiwania się  sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą.
Ponownie pierwsze miejsce w  grupie gimnazjalistów zdobył Sebastian Konstanty z Gimnazjum w Marcinowicach ( MDP Zebrzydów ). Jego opiekunem jest  pan  Władysław Bielecki nauczyciel z tegoż  Gimnazjum.. Uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostę Świdnickiego oraz  Gminy Powiatu Świdnickiego.
Sebastian będzie reprezentował Powiat Świdnicki w eliminacjach Wojewódzkich. Życzymy Sebastianowi dalszych sukcesów w kolejnych etapach Turnieju

Więcej: Młodzież Zapobiega Pożarom

 

Z wizytą w Szkole Podstawowej w Strzelcach

Radni Gminy Marcinowice oraz Sołtysi 18 marca br. zwizytowali Szkołę Podstawową w Strzelcach. Zaproszeni goście wzięli udział w dwóch  pokazowych lekcjach. Pierwsze zajęcia odbyły się w pracowni przyrodniczej, drugie w pracowni językowej.
Szkoła Podstawowa w Strzelcach może poszczycić się pracownią przyrodniczą z najnowocześniejszą technologią multimedialną z komputerami, tablicą interaktywną, wizualizerem, oraz pomocami dydaktycznymi umożliwiającymi przeprowadzanie doświadczeń i eksperymentów. Dzięki temu w bardzo atrakcyjny sposób prowadzone są zajęcia. W ramach Projektu POKL 9.1.2. „Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji”, jaki realizuje strzelecka placówka, dzieci uczestniczą w urozmaiconych zajęciach pozalekcyjnych, tj.”E-mailik” czy „Eko-Strzelczyk” i uczą się poprzez doświadczenia własne.

Więcej: Z wizytą w Szkole Podstawowej w Strzelcach

 

Strona 116 z 134

WYSZUKIWARKA

INFORMACJE

  • Przyjęcia interesantów Wójt Gminy Marcinowice przyjmuje interesantów w sprawach skarg i wniosków w każdy wtorek w godzinach od 8:00 do 15.00 Jeśli to możliwe prosimy o wcześniejszy kontakt
  • Opłata skarbowa Nr konta bankowego Urzędu Gminy Marcinowice do uiszczania opłaty skarbowej: B.S. Świdnica O/Marcinowice 56 9531 1029 2001 0000 0101 0001

Odwiedź nas na Facebooku

Działki w Gminie Marcinowice

BanerySTRATEGIA GMINY MARCINOWICE


Gmina Marcinowice